Перейти до вмісту

Річниця аварії на ЧАЕС

МИ – ПАМЯТАЄМО!

Студенти І курсу спеціальності «Середня освіта (мова і література (англійська))» разом з викладачами Катериною Дубініною та Оксаною Рогульською вшанувати пам’ять загиблих внаслідок Чорнобильської трагедії, яка сталася 37 років тому.


Чорно́бильська катастро́фа – техногенна екологічно-гуманітарна катастрофа, спричинена двома тепловими вибухами і подальшим руйнуванням четвертого енергоблока Чорнобильської атомної електростанції, розташованої на території України (колишньої УРСР), в ніч на 26 квітня 1986 року.

Руйнування мало вибуховий характер, реактор був повністю зруйнований і в довкілля було викинуто велику кількість радіоактивних речовин.

Радянська влада робила все, щоб приховати від світу наслідки катастрофи. Два дні світ нічого не знав про вибух. 27 квітня 1986 року різке зростання радіаційного фону зафіксували в Данії та Швеції, після чого шведська влада звернулася до Москви із вимогою надати пояснення.

Натомість у радіоактивному Києві, щоб показати світові, що, мовляв, нічого не сталося, 1 травня на святкову демонстрацію вивели тисячі людей, в тому числі і дітей.

27 квітня із Прип’яті розпочали евакуацію населення. Відтоді це місто стало привидом, а навколо самої електростанції створили 30-кілометрову зону відчуження.

Майже одразу до місця аварії, прибули пожежні. Їх не попередили про небезпеку радіоактивного диму і уламків, вони не знали, що ця аварія була чимось більшим, ніж звичайна пожежа. Багато з них померли від гострої променевої хвороби.

Однією із перших на ліквідацію Чорнобильської трагедії відправила своїх фахівців і Хмельниччина. Понад двадцять тисяч жителів нашої області – військових, будівельників, медиків, інженерів, рятувальників побували у самісінькому пеклі, борючись із невидимим, але руйнівним противником. У ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС брали участь 132 працівники пожежної охорони області. Саме їм – мужнім героям-пожежникам у 2004 році в місті Хмельницькому споруджено пам’ятник «Героям Чорнобиля – пожежникам».

2016 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 26 квітня Міжнародним днем пам’яті про Чорнобильську катастрофу. Аварія підірвала довіру громадськості до ядерної енергетики. З 1986 по 2002 рік у світі не було побудовано жодної атомної електростанції.

Точне число жертв аварії встановити не вдалося, оскільки багато людей вмирали через роки. За приблизними розрахунками, від аварії на ЧАЕС постраждали більше 1,7 мільйона людей. А ліквідаторами аварії визнали понад 520 тисяч осіб.

Використані матеріали

Найбільша техногенна катастрофа ХХ ст: Чорнобильська аварія. https://uinp.gov.ua/pres-centr/novyny/naybilsha-tehnogenna-katastrofa-hh-st-chornobylska-avariya

Пам’ятники героям та жертвам Чорнобиля. https://odb.km.ua/?dep=1&dep_up=1004&dep_cur=1009#gsc.tab=0

Чорнобильська катастрофа: історія трагедії, яка сколихнула світ. https://vsim.ua/Podii/chornobilska-katastrofa-istoriya-tragediyi-yaka-skolihnula-svit-11790248.html

Чорнобильська катастрофа. https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BB%D1%8C%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D1%84%D0%B0

Інформацію підготувала Оксана Рогульська